Giuliano

BLOG

Benátky, mesto lásky #3

Napísané dňa 09.08.2018 o 12:32:00
 
Benátky, mesto lásky #3

Aspoň raz za život by sa mal do Benátok každý pozrieť. Ak nie kvôli romantickým zákutiam, tak aspoň kvôli histórii alebo karnevalu. Keď už sa v meste plnom kanálov ocitnete, nevynechajte zo svojho tripplánu určité miesta.

Benátky, mesto lásky #2

Napísané dňa 02.08.2018 o 12:47:00
 
Benátky, mesto lásky #2

Benátky patria medzi miesta, ktoré by mal človek aspoň raz za život navštíviť. V porovnaní s „obyčajnými“ mestami, ktoré sú plné ciest a diaľníc, sú Benátky príjemnou zmenou. Ak sa chcete niekam dostať, jednoducho nasadnite na loďku.

Benátky, mesto lásky #1

Napísané dňa 26.07.2018 o 14:15:00
 
Benátky, mesto lásky #1

Keď sa povie Benátky, automaticky si každý predstaví plavbu gondolou. Mesto lásky však nie je len čierna loď s gondolierom. Ukrýva v sebe omnoho viac. A nesie so sebou trpký osud mesta na vode, pretože je každým rokom stále viac pod vodou.

Rímska gastronómia #4

Napísané dňa 19.07.2018 o 12:55:00
 
Rímska gastronómia #4

Zabudnite na cestoviny, pizzu a tiramisu. To si môžete dopriať naprieč celým Talianskom. Ak ste sa však už rozhodli navštíviť Rím, nevynechajte ich street food, kde sa ponúka typické rímske „jedlo z ulice“ panino con la porchetta.

Rímska gastronómia #3

Napísané dňa 12.07.2018 o 09:48:00
 
Rímska gastronómia #3

Nie je žiadnym tajomstvom, že Taliansko a samotný Rím, patria medzi obľúbené destinácie na poznávacie výlety či oddychové dovolenky. Ak už sa nachádzate v hlavnom meste čižmovej krajiny, rozhodne si nenechajte ujsť delikatesy a špeciality z ich kuchyne. Oblížete si všetkých desať.

Rímska gastronómia #2

Napísané dňa 04.07.2018 o 14:59:00
 
Rímska gastronómia #2

Čarovný Rím každoročne láka tisíce turistov do svojich zákutí. Romantika, prípitok s toskánskym vínom v reštaurácii neďaleko Kolosea. Jednoducho dokonalá idylka. Rímska kuchyňa však v sebe ukrýva viac ako len prechádzky romantickými uličkami.

Rímska gastronómia #1

Napísané dňa 28.06.2018 o 13:52:00
 
Rímska gastronómia #1

Jedzte v Ríme ako Rimania. Poradíme vám, na čo sa v metropole Talianska zamerať, aby ste z miestnej kuchyne vytiahli jej najväčšie „highlighty“.

Kulinárske zákutia Sicílie

Napísané dňa 21.06.2018 o 12:12:00
 
Kulinárske zákutia Sicílie

Sicília je krajina známa svojou bohatou gastronomickou a kulinárskou tradíciou. V posledných rokoch je tiež vyhľadávanou destináciou našincov. Počas dovolenky na tomto ostrove môžete vyskúšať mnohé jedlá a špeciality z ich kuchyne. Sicílska kuchyňa je v rámci Talianska určite jednou z najviac inšpiratívnych a populárnych. Čo sa týka vyhľadávania, jednoznačné prvenstvo si držia citróny a pomaranče, ktoré tu majú dokonalé klimatické podmienky pre rast. V tesnom závese za nimi sa nachádzajú tradičné vína, vyrábané zo špeciálnych druhov hrozna pestovaných iba na Sicílii. Veľa produktov získalo značku kvality a chráneného zemepisného pôvodu, a to červené pomaranče zo Sicílie CHZO, caciocavallo ragusano CHOP, Modica čokoláda IGP a Bronte PDO pistácie.

SIESTA A FESTA v Taliansku - oddychuj a oslavuj.

Napísané dňa 14.06.2018 o 12:58:00
 
SIESTA A FESTA v Taliansku - oddychuj a oslavuj.

Taliani sú známi svojím pozitívnym vzťahom k životu. Či už ide o oddych alebo zábavu, Taliani si vedia život užívať naplno. Avšak siesta tvorí jeho neodmysliteľnú súčasť. Na obed sa zavrú všetky obchody, úrady aj reštaurácie a Taliani sa ponáhľajú na spoločný domáci obed a poobedňajší odpočinok. Do práce sa vracajú až okolo 17-tej hodiny podvečer. Platí to, samozrejme, aj v oblasti gastronómie. Dovtedy si kávu len tak, ako sme my Európania zvyknutí, nedáte. Skrátka, ak aj áno, tak Taliani tým nie sú príliš „nadšení“.

Sardínia, kraj skvelého jedla a vína

Napísané dňa 07.06.2018 o 14:46:00
 
Sardínia, kraj skvelého jedla a vína

Sardínia je malebný ostrov patriaci Taliansku. Okrem mnohých krásnych prírodných skvostov ponúka aj chutnú tradičnú kuchyňu. Jej základnými piliermi sú mäso, mliečne výrobky, zrná a zelenina, v menšom rozsahu homár (aligusta), scampi, bottarga (butàriga), chobotnica či tuniak. Pýchou, ako aj v celom Taliansku, je tradičné víno.

Pizza pečená na dreve. Je naozaj tá naj?

Napísané dňa 31.05.2018 o 09:49:00
 
Pizza pečená na dreve. Je naozaj tá naj?

Pojem pizza má už vyše tisícročnú tradíciu. Každý ju však robí inak a jej chuť závisí aj od toho, ako je talianska delikatesa pripravená. Medzi najstaršie spôsoby prípravy patrilo pečenie tenkého cesta na horúcom kameni. Dnes sa pripravuje buď klasicky v plynovej rúre alebo na dreve. Príprava na dreve je práve to, čo robí našu reštauráciu výnimočnou, pretože takto pripravená pizza chutí najlepšie!

Nie je Taliansko ako Taliansko #5

Napísané dňa 24.05.2018 o 11:16:00
 
Nie je Taliansko ako Taliansko #5

Kto raz navštívil krajinu ostrovnej čižmy, našiel lásku na celý život. Možno to bolo miesto, možno zážitok a možno ich skvelá kuchyňa plná gurmánskych pôžitkov. Taliansko si vás získa ľahkými šalátmi, tenkou a chrumkavou pizzou či rozmanitou ponukou cestovín. A v každom kúte nájdete iné tradičné jedlo.

Nie je Taliansko ako Taliansko #4

Napísané dňa 16.05.2018 o 11:55:00
 
Nie je Taliansko ako Taliansko #4

Talianske zákutia miluje nejeden svetobežník. Plavba gondolou po kanáloch v Benátkach, návšteva slávneho kolosea v Ríme, prechádzka vinicami Toskánska. A, samozrejme, ich svetovo vychýrená kuchyňa založená na pizzi, cestovinách a rybách.

Nie je Taliansko ako Taliansko #3

Napísané dňa 09.05.2018 o 14:23:00
 
Nie je Taliansko ako Taliansko #3

Tak ako je Slovensko rozdelené na osem krajov, na rôzne regióny, tak aj Taliansko sa môže pýšiť časťami so svojským rázom. Každá je niečím krásna, niečím zaujímavá, niečím originálna.

Nie je Taliansko ako Taliansko #2

Napísané dňa 02.05.2018 o 12:26:00
 
Nie je Taliansko ako Taliansko #2

Tradičným jedlom Slovákov sú bryndzové halušky, Taliani sú známi pizzou. Avšak tak ako u nás je krajina rozdelená na regióny a v každom sa pripravuje jedlo špecificky, tak je to aj v Taliansku. To, že navštívite Benátky, Piemont či Rím neznamená, že všade vám ako tradičné jedlo naservírujú to isté.

Nie je Taliansko ako Taliansko #1

Napísané dňa 25.04.2018 o 14:16:00
 
Nie je Taliansko ako Taliansko #1

Taliansko je krajinou rozmanitosti. Nielen čo sa týka prírody, histórie, ale najmä kuchyne. Keď sa povie Taliansko, mnohí si predstavíme Rím, Benátky, Toskánsko a Sardíniu. Krajina Apeninského polostrova však v sebe ukrýva omnoho viac, a to najmä z kulinárskeho hľadiska.

„La Cucina Italiana“

Napísané dňa 18.04.2018 o 14:37:00
 
„La Cucina Italiana“

Taliansko. Horúce slnko, temperamentní a energickí ľudia, delikátne jedlá a kvalitné vína zo slnkom zaliatych viníc. Krajina apeninskej čižmy, ktorej kuchyňa sa radí medzi najlepšie svetové kulinárstvo. Možno kvôli spôsobu, akým sú jedlá pripravované, možno kvôli svojej rozmanitosti. Nech je ako chce, svet taliansku kuchyňu miluje.

Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #2

Napísané dňa 11.04.2018 o 13:46:00
 
Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #2

Taliani sú svojskí, temperamentní, milujúci, vášniví a otvorení. Platí to nielen o spôsobe ich života, štýle milovania, ale tieto ich vlastnosti pretavujú aj do kuchyne a komunikácie.

Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #1

Napísané dňa 04.04.2018 o 13:51:00
 
Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #1

Skôr by ste to tipovali na uhladených a elegantných Francúzov, že sú to práve oni, ktorí si potrpia na etiketu stolovania, pozdravov a obliekania. Nenechajte sa však pomýliť. Aj Taliani sú totiž gentlemani a dámy na svojom mieste.

Gurmáni Taliani

Napísané dňa 28.03.2018 o 16:08:00
 
Gurmáni Taliani

Taliansku kuchyňu milujú mnohí. Niet divu, že patrí medzi tri najlepšie kuchyne sveta. Taliani si dokážu jedlo vychutnávať, doprajú si po obede poriadnu siestu a sú jednoducho šťastný a spokojný národ.

Talianske-netalianske cestoviny

Napísané dňa 21.03.2018 o 12:33:00
 
Talianske-netalianske cestoviny

Keď sa povie Taliansko, mnohým sa v mysli vynorí pizza, víno, Toskánsko a cestoviny pripravené všetkými možnými spôsobmi. Kto by nemiloval národné jedlo špagety, lahodné zapekané lasagne či plnené tortellini? Pravdou však ostáva, že hoci sú cestoviny neodmysliteľnou súčasťou apeninskej čižmy, nie sú až také talianske ako sa zdá.

Toskánsko nielen pre romantikov

Napísané dňa 14.03.2018 o 14:10:00
 
Toskánsko nielen pre romantikov

Toskánsko je veľkým cestovateľským snom mnohých dobrodruhov, ale aj beznádejných romantikov. Čo vám však napadne ako prvé? Možno to bude krásna Florencia, architektúra, poklady, jedlo či víno, z ktorého budete ozaj spievať!

 
Talianske pomodoro: Chutný základ, ktorý nesmie chýbať v kuchyni

Paradajka, paprika, Amerika, Afrika. Kto by nepoznal známy detský veršík, začínajúci práve plodom, bez ktorého si nevieme predstaviť taliansku kuchyňu? Mnohí sa rôznia v názoroch o tom, či ide o zeleninu alebo ovocie. Niekto ju miluje čerstvo odtrhnutú z kríčka, iný zasa vo forme „passata di pomodoro“, teda ako tradičnú rajčinovú omáčku.

Radosti a slasti Talianska

Napísané dňa 28.02.2018 o 12:54:00
 
Radosti a slasti Talianska

Taliansko dýcha históriou, láskou a dobrým jedlom. Stačí, že len prekročíte hranice apeninskej čižmy a priam cítite lásku Rómea a Júlie, zradu z Hamleta, vôňu vinohradníckych oblastí a zbierajú sa vám slinky na tradičnú taliansku kuchyňu.

Zázračné oregano. Nielen obyčajné korenie

Napísané dňa 21.02.2018 o 13:02:00
 
Zázračné oregano. Nielen obyčajné korenie

Oregano pozná každá gazdinka aj kuchár. Možno niečo hovorí aj úplným kulinárskym antitalentom. Málokto však vie, že nejde len o ochucovadlo, ktoré temperamentní Taliani používajú na každú pizzu.

Romantika po taliansky

Napísané dňa 14.02.2018 o 13:56:00
 
Romantika po taliansky

O partneroch, ktorí sa veľa hádajú, sa hovorí, že majú talianske manželstvo či vzťah. Na druhej strane sú však Taliansko, spoločne s Francúzskom považované za krajiny lásky. Veď, čo môže byť romantickejšie ako žiadosť o ruku pod Eiffelovkou či svadba v Ríme?

"P" ako Taliansko

Napísané dňa 07.02.2018 o 12:47:00
 

Talianska kuchyňa, talianske víno, talianska kultúra a umenie. Taliani patria medzi všestranných ľudí a do čoho sa pustia, to sa im podarí. Sú skvelými vinármi, maliarmi, sochármi a najmä kuchármi. Tradície Talianska siahajú ďaleko, a najmä tie kulinárske.

Kráľ teplej aj studenej kuchyne

Napísané dňa 31.01.2018 o 13:26:00
 
Kráľ teplej aj studenej kuchyne

Mnohí ho používajú dennodenne, niektorí ho striedajú s inými druhmi. V niekom stále dominuje predsudok, že je vhodný len na prípravu studenej kuchyne. Opak je však pravdou. Kráľ olejov, či už extra panenský alebo obyčajný, nájde svoje využitie aj v teplej kuchyni. Jeho použitia sa netreba báť.

 
Nie je káva ako káva. Viete, čo si v reštauráciách pýtate?

Prídete do kaviarne, čítate nápojový lístok a z neho na vás pozerá hneď niekoľko riadkov obsadených kávami. Pre vás, ktorí si bežne doprajete maximálne tak „presko“ či „kapučínko“, hotová španielska dedina. Káva nie je len jedna či dve, ale je ich viac.

Čo by sme mali vedieť o krevetách

Napísané dňa 17.01.2018 o 15:07:00
 
Čo by sme mali vedieť o krevetách

V prímorských mestách je pre turistov bežné ochutnať morské plody, ktoré by sme si doma možno sami od seba nepripravili. Taký krevetový šalát už však bežne dostať aj u nás. Čo by sme mali o krevetách vedieť?

Ako uvariť cestoviny ako pravý Talian

Napísané dňa 10.01.2018 o 16:05:00
 
Ako uvariť cestoviny ako pravý Talian

Cestoviny patria k najobľúbenejším jedlám. Ich príprava je pomerne jednoduchá, no aj napriek tomu sa dopúšťame niektorých chýb, ktoré by nám Taliani neodpustili. Zaujímavosťou je, že cestoviny v Taliansku nefigurujú ako príloha, ale výlučne ako hlavné jedlo.

Vianoce po taliansky

Napísané dňa 20.12.2017 o 18:42:00
 
Vianoce po taliansky

Tak, ako si Slováci nedokážu predstaviť vianočnú večeru bez kapustnice, vyprážaného kapra s majonézovým šalátom či medovníkov, Taliani sa cez sviatky nezaobídu bez cestovín na rôzne spôsoby, rýb či sladkého chleba panettone.

Mascarpone – unikát Talianska

Napísané dňa 13.12.2017 o 15:30:00
 
Mascarpone – unikát Talianska

Mascarpone ste už určite jedli. Syr mascarpone sa vyrába zo smotany, citrónovej šťavy, kyseliny vínnej alebo kyseliny citrónovej. Proces dozretia trvá niekoľko dní. Mliekarenské farmy, ktoré vyrábajú tento syr, kŕmia svoje kravy špeciálnymi trávami, ktoré obsahujú čerstvé bylinky a kvety. Táto špeciálna výživa poskytuje na oplátku sviežosť a jedinečnú chuť mlieka, ktorá dáva syru svoju krémovú textúru a jemnosť. Mascarpone je známe aj ako tvaroh, pretože sa vyrába podobne ako jogurt. Syr mascarpone sa používa ako hlavná ingrediencia vo väčšine talianskej gastronómie.

 
3 najchutnejšie talianske recepty, ktorými si osladíte Mikuláša

Slovenské deti tento deň priam milujú, tie talianske si musia mesiac počkať. Sviatok svätého Mikuláša sa v Taliansku oslavuje 6. januára. Tento deň patrí bosorke Befane. Bola to stará a škaredá čarodejnica, ktorá lietala na metle a na hlave nosila typický krivý špicatý klobúk. Betanina úloha je veľmi podobná tej Mikulášovej. Dobré deti obdarúva sladkými dobrotami, no nie do topánky, ale do ponožky. Rozdiel je v tom, že talianske deti večer okrem ponožky chystajú aj malé občerstvenie pre hosťa.

 
5 najrozšírenejších druhov olív, ktoré sú v Taliansku „numero uno“

Olivy sú prastarou potravinou a olivovníky sa pestujú približne od roku 3000 pred naším letopočtom, najmä v oblasti Istrie, Pyrenejského, Apeninského a Peloponézskeho polostrova. Sú tiež významným zdrojom vitamínov A a B, draslíka, železa a jódu. Olivy sa hodia doslova ku všetkému a pri správnej príprave jedál dokážu uspokojiť všetky štyri základné chute - horkú, kyslú, slanú a sladkú. Výborne chutia s cestovinami, chrumkavou bruschettou alebo v kombinácii s lososom, či k vínu s kúskami vyzretého talianskeho syra. Prinášame vám 5 najznámejších druhov olív, ktoré kraľujú na talianskom, ale aj slovenskom trhu.

 
5 druhov „pomodoro“, bez ktorých by sa Taliani nezaobišli

Talianska kuchyňa si našla svojich zástancov po celom svete. Medzi najhlavnejšie ingrediencie patrí práve paradajka, ktorá sa dá spracovať na toľko fantastických spôsobov – čerstvá, smažená, varená i pečená. Objavuje sa snáď vo všetkých kuchyniach sveta, a aj keby ste dnes začali variť len s paradajkami, nestihnete vyskúšať všetky recepty, ktoré táto zelenina ponúka. Nebudeme však rozoberať všetky druhy paradajok, ktoré existujú. Prinášame vám 5 nezvyčajných druhov.

 
3  obľúbené talianske jedlá, v ktorých dominujú paradajky

Keď sa povie „talianska kuchyňa“, takmer okamžite si dokážeme vybaviť taliansku trikolóru, zloženú z troch základných farieb štátnej vlajky: zelenej, bielej a červenej. Nie náhodou tieto farby pripomínajú práve tri najdôležitejšie, lepšie povedané, najnutnejšie ingrediencie každej talianskej domácnosti – bazalku, mozzarellu a paradajku. Však vedeli by ste si vôbec predstaviť stredomorskú kuchyňu bez tých malých sladkých červených plodov, ktoré sa tak často omylom radia medzi zeleninu? Nie, pravdepodobne by si to nevedeli predstaviť ani samotní Taliani, ktorí by sa bez týchto paradajkových špecialít rozhodne nezaobišli.

 
4 tradičné talianske dezerty, ktorých sa nikdy celkom nenabažíte

Keď sa povie talianska kuchyňa, väčšina z vás si okamžite predstaví pizzu, cestoviny alebo aromatické syry, či husté zuppa polievky, avšak lahodné talianske dezerty taktiež nezaostávajú, veď kto by nepoznal takú klasiku akým je tiramisu alebo dezert panna cotta, panettone, či už tak mnohokrát spomínané gelato. Talianska kuchyňa však skrýva aj mnoho iných sladkých a lahodných dezertov, o ktorých ste možno ani nevedeli, ale ktoré rozhodne stoja za to, aby ste ich ochutnali!

 
5 tradičných talianskych polievok, ktoré v zime príjemne zahrejú

Polievka, po taliansky „zuppa“, je základom každého plnohodnotného obedového menu, v ktorom zastupuje veľmi dôležitú úlohu – má pripraviť žalúdok na konzumáciu hlavného jedla. Aj keď je na Slovensku polievka samozrejmosťou a zaužívanou tradíciou, Taliani ju konzumujú len pri špeciálnych, častokrát výnimočných príležitostiach, napríklad počas chladnejších dní, aby sa zahriali, či počas liečby sezónnych ochorení, alebo na svadbách, rodinných oslavách a spoločenských udalostiach. Ideálna talianska polievka je hustejšej konzistencie, na akú sme zvyknutí u nás na Slovensku, podáva sa predovšetkým s pečenou bruschettou alebo čerstvým domácim pečivom. Neodmysliteľnou súčasťou pravej talianskej polievky sú samozrejme cestoviny v podobe rôznych slížov, rezancov, krúpov, niťoviek, mušličiek a ušiek.

 
3 zaujímavé teórie o pôvode talianskych cestovín Carbonara

Vynikajúce, ale pritom tak jednoduché, to sú obľúbené talianske cestoviny Carbonara, známe tiež pod talianskym názvom „Pasta Carbonara“. Ide o cestoviny pozostávajúce zo štyroch základných ingrediencií, ktorými sú cestoviny, slanina, vajcia a čierne korenie. O ich pravom pôvode však vedú kulinárski historici nejasné debaty už pár desaťročí. My vám predstavujeme 3 najzaujímavejšie teórie o ich pôvode.

Pecorino – tradičný taliansky ovčí syr

Napísané dňa 18.10.2017 o 16:06:00
 
Pecorino – tradičný taliansky ovčí syr

Spolu s talianskymi syrmi Grana Padano, Parmigiano Reggiano, Mozarellou di Bufala, ricotou či mascarpone je Pecorino najchutnejším a najznámejším syrom nielen v Taliansku, ale na celom svete. Vyrába sa jedine z ovčieho mlieka, ktoré spolu s dlhým procesom zrenia vytvára intenzívnu a jedinečnú sladkastú arómu. Výnimočnosť chuti a pôvod syra Pecorino je to, prečo tento syr vyhľadávajú milovníci kvalitných syrov na celom svete.

Hľuzovka – diamant talianskej gastronómie

Napísané dňa 11.10.2017 o 14:19:00
 
Hľuzovka – diamant talianskej gastronómie

Hľuzovka, taliansky „tartufo“, je podzemná hľuzovitá huba, vyznačujúca sa svojou výraznou arómou a osobitou prenikavou chuťou, vďaka ktorej je ideálnou a nenahraditeľnou prísadou väčšiny obľúbených talianskych pokrmov, či už ide o rôzne krémové rizotá, cestoviny, carpaccio alebo čerstvé šaláty. Táto netradičná, no vzácna huba pritom nie je bežnou slovenskou surovinou, voľne dostupnou v našich supermarketoch alebo lokálnych potravinách, keďže len za kilogram tejto luxusnej delikatesy sú niektoré zahraničné reštaurácie ochotné zaplatiť aj 4000€. Nie pre nič za nič si tak medzi svetovými kuchármi a gurmánmi vyslúžila prezývku „jedlý diamant“ alebo „čierny diamant gastronómie“.

 
Rizoto – to pravé krémové na vás čaká v Taliansku

Na prvý pohľad jednoduché jedlo, no opak je pravdou. To pravé krémové rizoto na vás čaká na severe Talianska, napríklad v Miláne alebo v regióne Piermont, Lombardi, či v Benátkach.

Cestoviny - taliansky „chlieb“ rozmanitých tvarov

Napísané dňa 27.09.2017 o 12:00:00
 
Cestoviny  - taliansky „chlieb“ rozmanitých tvarov

Pasta alebo ak chcete cestoviny, sú tradičnou a neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne, v ktorej nezastupujú len akúsi úlohu prílohy k mäsitým jedlám či polievkam, ale predstavujú samostatný chod – hlavné jedlo.

Lasagne – obľúbená talianska pochúťka

Napísané dňa 19.09.2017 o 12:56:00
 
Lasagne – obľúbená talianska pochúťka

Lasagne – jedlo, ktoré by ste určite nemali vynechať pri návšteve Talianska. O tomto druhu jedla počul a ochutnal ho snáď každý. Cestoviny zapekané v miske sú pre mnohých milovníkov talianskej gastronómie základom kulinárstva.

Schiacciata - posúch na taliansky spôsob

Napísané dňa 12.09.2017 o 10:17:00
 
Schiacciata - posúch na taliansky spôsob

Schiaccata je to jedna z variant obľúbeného talianskeho foccacia. Je to výnimočný druh chlebu. A čím je taký výnimočný?

Ricotta - zdravá delikatesa

Napísané dňa 05.09.2017 o 08:59:00
 
Ricotta - zdravá delikatesa

Pre tých, ktorí ešte nepočuli o ricotte, vám najprv prezradím, čo to ricotta vlastne je. Ricotta je čerstvý syr s všestranným gastronomickým použitím a bezkonkurenčnými nutričnými vlastnosťami. Čaro tejto bezkonkurenčnej syrovej pochúťky začali objavovať už starí Egypťania a Sumeri. Aj keď pravú slávu zožala až v stredoveku, celý svet ju miluje dodnes. A prečo je taká úžasná? Pre všetko!

Arancini – oranžová chuťovka

Napísané dňa 30.08.2017 o 09:47:00
 
Arancini – oranžová chuťovka

Pravdepodobne ste už o nich počuli. Ryžové guličky známe nielen na Apeninskom polostrove, ale aj vo svete. Ľudí si získali svojou jednoduchou prípravou, okrúhlym tvarom, ale najmä svojou rozmanitou chuťou, ktorá vzniká vďaka rôznym druhom plniek, ktorými môžeme tieto guličky naplniť.

Nie je dezert ako dezert

Napísané dňa 22.08.2017 o 13:43:00
 
Nie je dezert ako dezert

Taliansky dezert panettone pripomína sladký chlieb alebo bábovku. Taliani ho zvyknú pripravovať na Vianoce alebo pri príležitosti osláv Nového roku. V našich končinách je známy ako sladké pečivo, ktoré nájdeme v pekárňach alebo v cukrárňach. Taliani si pre panettone tiež radi zájdu do obchodu. Podľa štatistík, talianski výrobcovia potravín a pekárne vyprodukujú v období Vianoc koláče panettone a pandoro v hodnote 579 miliónov eur.

Citrus bergamia - zázračné ovocie

Napísané dňa 15.08.2017 o 15:37:00
 
Citrus bergamia - zázračné ovocie

Nezastupiteľné miesto v talianskej gastronómii má aj ovocie, a to konkrétne bergamot. Tento citrus dorastá do veľkosti pomaranča a má farbu podobnú citrónu. Je populárny najmä pre svoju kyslú chuť a výraznú vôňu.

Panna cotta – v jednoduchosti je chuť

Napísané dňa 09.08.2017 o 10:16:00
 
Panna cotta – v jednoduchosti je chuť

Talianska špecialita panna cotta je dôkazom toho, že pri príprave lahodného dezertu nepotrebujete stráviť dlhé hodiny. Po celom svete preslávená panna cotta pripomína svojou konzistenciou stuhnutý puding alebo želatínu s veľmi jemnou konzistenciou.

Bazalka – zázračný všeliek

Napísané dňa 01.08.2017 o 14:36:00
 
Bazalka – zázračný všeliek

Talianska kuchyňa si svojich zástancov našla po celom svete. Je charakteristická najmä tým, že väčšina jedál pozostáva maximálne zo štyroch až ôsmych ingrediencií. Nezastupiteľné miesto medzi typickými talianskymi ingredienciami majú aj bylinky, a to najmä bazalka. Je hlavnou zložkou populárneho pesta a tiež neodmysliteľnou súčasťou pizze Margarita.

Campari - drahokam talianskej gastronómie

Napísané dňa 25.07.2017 o 09:21:00
 
Campari -  drahokam talianskej gastronómie

Horko-sladký bylinný likér vznikol v Taliansku pred viac než 150 rokmi. Za svoju rubínovo-červenú farbu a podmanivú chuť si vyslúžil prezývku red passion, teda červená vášeň.

Fettuccine – cestoviny z talianskej kuchyne

Napísané dňa 19.07.2017 o 15:03:00
 
 Fettuccine – cestoviny z talianskej kuchyne

Ako nám už samotný nadpis prezrádza, fettuccine sú cestoviny z dielne talianskej kuchyne. Tieto cestoviny sú ručne pripravované široké rezance poliate maslom a posypané parmezánom. Ide o jeden z najstarších a najjednoduchších spôsobov prípravy cestovín.

Talianska zeleninová polievka - minestrone

Napísané dňa 11.07.2017 o 12:58:00
 
Talianska zeleninová polievka - minestrone

Snáď neexistuje známejšia talianska polievka ako minestrone. Jej tradícia v talianskej zemi má také pradávne korene, že každý obyvateľ tohto polostrova sa môže istým spôsobom považovať za jej tvorcu.

Všetko, čo ste (ne)vedeli o bruschettách

Napísané dňa 04.07.2017 o 13:13:00
 
Všetko,  čo ste (ne)vedeli o bruschettách

Možno mnohým z vás pri slove bruschetta napadne suchý chlieb. Prinajlepšom suchár s paradajkami navrchu. Tak to však nie je.

Pesto - tradičná talianska omáčka

Napísané dňa 28.06.2017 o 12:15:00
 
Pesto - tradičná talianska omáčka

Viete, čo je pesto? Pohodlne sa usaďte, nalejte si pohár talianskeho vína a s chuťou sa zahryznite do ďalšej porcie objavovania talianskej gastronómie.

Talianská verzus americká pizza

Napísané dňa 21.06.2017 o 16:05:00
 
 Talianská verzus americká pizza

Kde je domov? Väčšina ľudí vie, že domovom pizze je práve Taliansko. Obyvatelia Apeninského polostrova sú považovaní za vynálezcov tohto jedinečného pokrmu. No napriek talianskym koreňom emigrovala pizza do Ameriky spolu s prisťahovalcami. Udomácnila sa v nej natoľko, že práve USA mnohí považujú za jej domov.

Ako sa z prosciutto stal pojem celosvetového formátu

Napísané dňa 14.06.2017 o 16:28:00
 
Ako sa z prosciutto stal pojem celosvetového formátu

Snáď každý vo svojom živote, keď už neochutnal, tak minimálne počul o talianskej špecialite prosciutto. Táto mäsová pochúťka je akousi kráľovnou medzi všetkými mäsovými výrobkami. A kde je jej domov?

Gelato – história talianskej zmrzliny

Napísané dňa 07.06.2017 o 14:34:00
 
Gelato – história talianskej zmrzliny

Vonku sa nám zlietnieva a k takémuto teplému počasiu neodmysliteľne patrí aj táto sladká osviežujúca maškrta. V čom spočíva jej tajomstvo, že ľudia na celom svete ju tak obľubujú?

Gnocchi – talianske halušky

Napísané dňa 31.05.2017 o 14:24:00
 
Gnocchi – talianske halušky

Písalo sa 18. storočie (to je to so 17-tkou na začiatku), keď do Európy „pricestovala“ plodina, dnes jedna z najznámejších a najvyužívanejších – zemiak. Vďaka svojej nenáročnosti sa v Európe rýchlo šíril a čoskoro sa ocitol aj na Apeninkom polostrove. Netrvalo dlho a vynaliezaví Taliani vymysleli svoj jedinečný druh halušiek – gnocchi.

 
Čo sa (ne)patrí alebo najčastejšie faux-pas v talianskej kuchyni

V tomto blogu sa zameriame práve na tú časť etikety, kde sa ľudia dopúšťajú najčastejších tzv. faux-pas pri talianskom jedle.

Než sa usadíte k poháru vína...

Napísané dňa 17.05.2017 o 14:57:00
 
Než sa usadíte k poháru vína...

Víno je najstarším nápojom ľudstva, ktorý pomáhal už v dobách pred rozvinutím civilizácie zabúdať na šabľozubé potvory nedočkavo čakajúce pred vchodom do jaskyne. Pohár vína, ktorý si môžete dopriať v Giuliano Pizzeria Ristorante, je výsledkom pestovateľského a výrobného umu, ktorý ide stovky generácií do minulosti. Holdovali mu babylonskí králi, grécki filozofovia, akademici, spisovatelia. Všetci sa ním nechávali povzniesť nad hranicu každodennosti a užívali si chvíle radosti vo svojim zaneprázdnených životoch. O víne vám vieme povedať viacero zaujímavostí.

 
Čo jem, to vyžarujem alebo účinok afrodiziák v jedlách

Vedeli ste, že jedlo môže mať čarovné účinky? Ak poznáte našu reštauráciu a mali ste tú česť jesť naše vynikajúce pokrmy, asi už niečo tušíte. Dnes sa v našom blogu zameriame na špeciálnu odnož jedál – afrodiziák alebo jedlých afrodiziák. Sú to jedlá s jedinečnými chuťami a vôňami, ktoré priam naštartujú vaše zmysly a túžby. Sú chuťovo vynikajúce, takže si ich užijete tak či onak, no predsa len, s milovanou osobou bude zážitok o to intenzívnejší.

Prečo tak milujeme pizzu?

Napísané dňa 03.05.2017 o 12:05:00
 
Prečo tak milujeme pizzu?

Pizza je považovaná za jeden z najrozšírenejších pokrmov vôbec. Je to aj kvôli jej všestrannosti, pohodliu a finančnej dostupnosti, no najmä ide, samozrejme, o jej bezkonkurenčnú chuť.

Láskyplný dezert Tiramisu

Napísané dňa 26.04.2017 o 15:33:00
 
Láskyplný dezert Tiramisu

Tiramisu má v taliančine množstvo významov. Pôvodne znamená v talianskom preklade „pozdvihni ma, vytiahni ma hore“, alebo ešte presnejší výraz by bol „povzbuď ma“. Je to vďaka vysokej energetickej hodnote, ktorú v sebe skrýva.

Olivový olej – blahodárny pre dušu aj telo

Napísané dňa 20.04.2017 o 14:30:00
 
Olivový olej – blahodárny pre dušu aj telo

Olivový olej tvorí už dlhé roky neodmysliteľnú súčasť talianskej kuchyne, a takisto našej kuchyne v Giuliane.

Tradičná Veľká noc ako sa patrí

Napísané dňa 12.04.2017 o 12:00:00
 
Tradičná Veľká noc ako sa patrí

Na Veľkú noc sa dnes mnoho žien veľmi teší, hoci v posledných rokoch sa šibačka a oblievačka nežnejšieho pohlavia pod zámienkou ich celoročnej krásy a zdravia začína vnímať ako trochu nedôstojná tradícia. Prečítajte si v našom blogu o histórii tejto tradície a možno sa začnete na Veľkú noc pozerať z nového uhla pohľadu.

Sme vášniví kávičkári, preto podávame Kimbo

Napísané dňa 04.04.2017 o 14:11:00
 
Sme vášniví kávičkári, preto podávame Kimbo

Raz je káva označovaná ako nápoj s prínosom pre športový výkon, inokedy sa spomínajú pozitívne alebo negatívne účinky na naše zdravie - aj preto bez problémov nachádzame množstvo zástancov, ale i odporcov pravidelného pitia kávy.

Oregano, korenie s blahodárnymi účinkami

Napísané dňa 28.03.2017 o 14:21:00
 
Oregano, korenie s blahodárnymi účinkami

Oregano alebo oficiálne Pamajorán obyčajný je korenie, ktoré sa veselo využíva v talianskej kuchyni. Okrem toho je to liečivá bylinka s celým radom cenných látok, priaznivo vplývajúcich na naše telo.

Kráľ všetkých syrov Parmezán

Napísané dňa 22.03.2017 o 13:52:00
 
Kráľ všetkých syrov Parmezán

Parmezán je jeden z najznámejších syrov a jeho špecifickú sladko-kyslú chuť poznajú a uctievajú ľudia po celom svete. V krajine jeho pôvodu, v Taliansku, ho poznajú pod názvom parmigiano–reggiano alebo grana.

 
Čo ste netušili o talianskom šumivom zázraku Prosecco?

Priznajme si to, všetci milujeme Prosecco. Radi si ho dávame k špeciálnym príležitostiam, oslavám alebo len tak, aby nám bolo na svete lepšie. No nejde len o šumivé víno, ktoré výborne chutí. Je to taliansky národný nápoj s bohatou históriou.

Prečo je práve dnešok venovaný ženám?

Napísané dňa 08.03.2017 o 14:24:00
 
Prečo je práve dnešok venovaný ženám?

Dátum 8.3. by mal mať v kalendári poznačený každý muž. Potešte dnes ženy vo svojom okolí, kúpte im kyticu alebo bonboniéru a pozvite svoju milovanú na večeru nám do Giuliana.

Kráľovná všetkých syrov - Mozzarella

Napísané dňa 01.03.2017 o 19:48:00
 
Kráľovná všetkých syrov - Mozzarella

Mozzarella je slávny čerstvý syr, vyrábaný z byvolieho mlieka. V súčasnosti sa mozzarella zvykne vyrábať aj z kravského zložitým procesom „pasta filata“. V blogu sa dočítate, kde sa tento syr vlastne zobral, a prečo je favoritom medzi syrmi po celom svete.

Futbalová legenda Juventus Turín

Napísané dňa 21.02.2017 o 10:37:00
 
Futbalová legenda Juventus Turín

Podľa rebríčka Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov je Juventus Turín najlepším talianskym a druhým najlepším európskym klubom 20. storočia.

Svetová rarita s názvom „Bolognese“

Napísané dňa 13.02.2017 o 15:04:00
 
Svetová rarita s názvom „Bolognese“

Spaghetti alla bolognese sú mimoriadne rozšíreným pokrmom, ktorý milujú ľudia po celom svete.

Ako vznikol sviatok sv. Valentína?

Napísané dňa 07.02.2017 o 16:19:00
 
Ako vznikol sviatok sv. Valentína?

14. február sa už neodmysliteľne stal sviatkom zamilovaných a aj keď by sme to mali robiť dennodenne, práve v tento deň sa nebojíme prejaviť svoju náklonnosť.

Cestovinový fenomén

Napísané dňa 01.02.2017 o 11:12:00
 
Cestovinový fenomén

Rizoto nie je len jedlo, je to prejav lásky

Napísané dňa 25.01.2017 o 17:17:00
 
Rizoto nie je len jedlo, je to prejav lásky

Ako napísal John Green v jednej zo svojich kníh: „Chcem, aby sa toto rizoto stalo osobou, aby som ho mohol zobrať do Las Vegas a vziať si ho za ženu.“

Pizza a jej cesta na piedestál

Napísané dňa 17.01.2017 o 10:03:00
 
Pizza a jej cesta na piedestál

Pizza bola od svojho zrodu jedlom chudobnej vrstvy. Volali ju „jedlo chudobných“.

Vznik pizze

Napísané dňa 08.08.2016 o 15:05:00
 
Vznik pizze

História pizze sa tiahne ďalej ako by sa mohlo zdať. Ľudia po celom svete od nepamäti piekli cesto a dochucovali ho s ohľadom na lokálne suroviny.