Giuliano

Láskyplný dezert Tiramisu

Láskyplný dezert Tiramisu

Tiramisu má v taliančine množstvo významov. Pôvodne znamená v talianskom preklade „pozdvihni ma, vytiahni ma hore“, alebo ešte presnejší výraz by bol „povzbuď ma“. Je to vďaka vysokej energetickej hodnote, ktorú v sebe skrýva. Je vyrobený z vajec a cukru. Obsahuje asi toľko kofeínu, ako jedno malé silné espresso. Každopádne bol prvým, kde sa zmiešala chuť kávy, čokolády a talianskeho krému zabaglione (u nás známy ako mascarpone) a sami musíte uznať, že tá kombinácia je jedinečné dobrá.

V tomto bolo tiramisu svetovým priekopníkom. Postupom času sa stalo symbolom lásky. Jeho názov sa prekladá aj ako „Mysli na mňa,“ „Nezabudni na mňa,“ alebo „Vezmi ma so sebou“. Takže ako u nás ľudia venujú svojim milovaným polovičkám bonboniéru Merci, ešte romantickejším vyznaním by mohol byť práve koláčik tiramisu.


O vzniku tohto božského talianskeho koláča sa traduje veľa príbehov. V jeho vlasti sa rozpráva anekdota o dievčine, ktorá bola zamilovaná do chlapca. Nevedela, ako vyjadriť svoje city, tak mu urobila koláč tiramisu, do ktorého vložila všetku svoju lásku. Odvtedy žili šťastne až do smrti.


Iný príbeh zas hovorí, že počas prvej svetovej vojny chcela jedna žena prekvapiť svojho manžela, ktorý musel obliecť uniformu a ísť na front. Chcela mu pripraviť najlepšie jedlo na svete, no zároveň boli veľmi chudobní. Musela niečo vyčarovať z ingrediencií, ktoré už mali doma, ako napríklad sušienky, vajíčka a kakaový prášok. Pomocou týchto prísad vytvorila koláč obsahujúci všetku lásku a nádej, ktorú cítila. Keď manžel jedol zákusok so všetkou horkosťou a zároveň sladkou príchuťou, chuť kávy a rumu mu pomohli a v boji zostal bdelý a motivovaný vrátiť sa domov k rodine.


Všetky príbehy tiramisu v sebe nesú podobný láskyplný odkaz, takže pri vychutnávaní koláčika myslíme na svojich blízkych. Dúfame, že sme vás príbehmi inšpirovali. A vy si doprajte chvíľu rozjímania pri tiramisu v našej talianskej reštaurácii Giuliano. Svojich zákazníkov milujeme, takže tam okrem bežných ingrediencií nájdete aj veľa lásky.