Giuliano

Než sa usadíte k poháru vína...

Než sa usadíte k poháru vína...

Víno je najstarším nápojom ľudstva, ktorý pomáhal už v dobách pred rozvinutím civilizácie zabúdať na šabľozubé potvory nedočkavo čakajúce pred vchodom do jaskyne. Pohár vína, ktorý si môžete dopriať v Giuliano Pizzeria Ristorante, je výsledkom pestovateľského a výrobného umu, ktorý ide stovky generácií do minulosti. Holdovali mu babylonskí králi, grécki filozofovia, akademici, spisovatelia. Všetci sa ním nechávali povzniesť nad hranicu každodennosti a užívali si chvíle radosti vo svojim zaneprázdnených životoch. O víne vám vieme povedať viacero zaujímavostí.

Červená Čína

Najviac červeného vína sa vypije v Číne. Svoju úlohu v tomto smere zohráva fakt, že červená je v tejto krajine považovaná za šťastnú farbu. Pije sa na nielen na sviatky, ako tomu bolo v minulosti, ale červené víno sa stále častejšie stáva príjemným doplnením rodinnej večere. V spotrebe na hlavu však súverénne vedú Francúzi, pre ktorých je pohár vína často každodenným spoločníkom. Najviac červeného sa vyrobí v Taliansku, ale obyvatelia Apeninského polostrova sú v spotrebe až na štvrtom mieste. Ako však sami hovoria, oni si ho viac vychutnávajú.

Za moderné vína vďačíme mníchom

Víno sa dá dorobiť mnohými spôsobmi. Tie dnešné majú často korene v stredoveku, kde ich kultivovali mnísi. Dôvodom je, že ho oni sami a cirkve všeobecne potrebovali víno pri liturgických obradoch. Inak ho pili najmä šľachtici, aj to zďaleka nie všetci. Bežní ľudia sa spravidla k vínu nedostali za celý život, preferovali pivo.

Názvy vín odkazujú na miesto alebo odrodu

Väčšina európskych vín je pomenovaná podľa miesta, odkiaľ pochádzajú. Môžete ich podľa toho pomerne ľahko identifikovať, pretože tie zahraničné vo väčšine prípadov nesú meno odrody. Môžete tým ľahko zapôsobiť na vašu spoločnosť.

Býčiu krv pomenovali uhorskí vojaci

Meno Egri Bikáver znamená býčia krv. Podľa legendy vznikol tento názov pri obliehaní uhorského Jágru osmanskými Turkami. Uhorskí bojovníci sa pred tureckými útokmi posilňovali pohárom tohto vína. Odrážali jeden útok za druhým. Keď to mali tureckí velitelia vysvetliť svojmu vezírovi – a muži v tejto hodnosti sa nepreslávili práve empatickou účasťou – vyhovárali sa na to, že Uhri pijú býčiu krv a preto ich nemožno poraziť. Turci odtiahli, názov ostal.

Z vína sa nepriberá

Pivu sa pripisuje istá nepekná vlastnosť, že sa z neho priberá. Je to tým, že jeho konzumácia zvyšuje chuť na mastné sýte jedlá. Pri víne však človek túži skôr po sofistikovaných chutiach. Takže ak sa chystáte začať s diétou, po pohári dobrého vína sa celkom začnete tešiť na kvalitný šalát.

Až budete najbližšie v Giuliane, obráťte sa na našu obsluhu a nechajte si priniesť pohár vína. Váš obed či večera sa rýchlo zmenia na príjemnú malú oslavu.