Giuliano

Oregano, korenie s blahodárnymi účinkami

Oregano, korenie s blahodárnymi účinkami

Oregano alebo oficiálne Pamajorán obyčajný je korenie, ktoré sa veselo využíva v talianskej kuchyni. Okrem toho je to liečivá bylinka s celým radom cenných látok, priaznivo vplývajúcich na naše telo.


Na priaznivé účinky oregana prišli už ľudia v časoch dávno minulých. Pre starých Grékov bolo synonymom šťastia a radosti. Egypťania ho používali počas svojich náboženských obradov a slúžil im aj ako dezinfekčný prostriedok. Niektoré staroveké národy ho dokonca vysádzali na hroby svojich zosnulých blízkych. Malo ich chrániť a zabezpečiť, aby duše odpočívali v pokoji. Ďalej do  Európy a k nám sa korenie dostalo vďaka arabským lekárom, ktorí ho používali na liečby migrén a nervozity.


Ľudia podľa svojich skúseností dávali oreganu rôzne mená, ako Dobrá myseľ, Sobotka či Červený čaj. Jeho správny učebnicový názov je však Pamajorán obyčajný, po latinsky Organum vulgare. Táto vzácna bylinka má rada veľa slnečného svetla. Je to trvácna medonosná rastlina. Má liečivé účinky pri chorobách dýchacích ciest, zápaloch či problémoch s nespavosťou. Je silným antioxidantom a povzbudzuje chuť do jedla.


Oregano sa hojne používa pri príprave jedál typických najmä pre taliansku, španielsku či grécku kuchyňu. Je dosť aromatické a skvelo sa hodí najmä ku paradajkám a všetkým jedlám z nich pripravených. Odporúča sa najmä jeho kombinácia s čiernym korením a bazalkou. My si oregano obzvlášť ceníme a pridávame ho do množstva pokrmov. Príďte si pochutnať do Giuliana na jedle ochutenom touto zázračnou bylinkou a zároveň prospejete svojmu zdraviu.