Giuliano

Vznik pizze

Vznik pizze

Ešte pred našim letopočtom si dávni predkovia piekli cestové placky na rozpálených kameňoch. Tieto placky sú považované za prvú pizzu vôbec. Recept tohto obľúbeného pokrmu je starý už tisícky rokov a niet divu, že sa zachoval až dodnes. Stredozemská foccacia, indické roti, grécka pita, nemecký flaamkuchen, pakistanský naan, palestínsky matzoh, turecké pide, či staroslovenský posúch – báleš, aj také názvy mala naša dnešná pizza. Čínania sa doteraz nazdávajú, že práve ich cibuľová placka je originálnym predchodcom pizze a taliani im ju skrátka „ukradli“.

Všetci ale vieme, že posúch a pizza sú dve odlišné veci, tak kde sa vzala pizza, ako ju poznáte v našej reštaurácii Giuliano? Kto by povedal, že za to vďačíme práve Kolumbovi, keď v roku 1492 objavil Ameriku. Nemohol tušiť, že tým zásadne ovplyvní aj európsku gastronómiu. Vďaka ti Krištof!

Okrem zemiakov sa totiž cez Atlantik priplavili aj paradajky pôvodom z Južnej Ameriky. Zo začiatku sa pestovali len okrasne z obavy, že by mohli byť jedovaté. No v legendárnom Neapole, rodisku pizze, ako ju dnes poznáme, sa odvážili a pastou z týchto paradajok potreli povrch cestovej placky. A bola pizza.