Giuliano

Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #2

Talianska etiketa: Neberte ju na ľahkú váhu #2

Taliani sú svojskí, temperamentní, milujúci, vášniví a otvorení. Platí to nielen o spôsobe ich života, štýle milovania, ale tieto ich vlastnosti pretavujú aj do kuchyne a komunikácie.

Buďte si istí, že ak sa stretnete s rodeným Talianom, jeho pozdrav bude nadšený a ruku vám podá v sprievode pevného stisku. Majte na pamäti, že dbajú na očný kontakt. Preto pri pozdrave a rozhovore nepozerajte do zeme ani sa nesnažte sledovať okolie. Vedzte, že pri pozdrave sú srdeční. Nech vás neprekvapí objatie, potľapkanie po ramene či bozk na líce alebo ruku, adresovaný žene.

Majte na pamäti, že obyvatelia Apeninského polostrova si potrpia na etiketu. Aj predstavovanie má svoju následnosť. Vždy, ale naozaj vždy je nutné predstaviť ako prvú najvýznamnejšiu osobu, potom ženu a nakoniec zvyšok „osadenstva“.

Taliansko je známe svojou kuchyňou aj preto, že čo sa týka kultúry, rodinných a spoločenských akcií, všetko sa točí okolo prestretého stola. Taliani učia už malé deti ako správne stolovať, že musia počkať, kým si sadne hostiteľ. Že ruky musia byť vždy viditeľné a je skutočne nezdvorilé, ak máte ruky na kolenách alebo lakte opreté o stôl.

Neobľubujete víno? Alebo už máte dosť? Potom si zapamätajte nasledovné: víno jednoducho patrí na stôl a dolieva sa neustále. A je úplne jedno či je váš pohár prázdny, poloprázdny alebo poloplný. Ak víno nechcete, buď kategoricky odmietnite alebo nechajte pohár plný.

A ešte malá rada na záver. Ak chcete niečo pochváliť, radšej nepoužívajte gesto spojených prstov – ukazováka s palcom. Pre Talianov (a rovnako aj Španielov) je to veľká urážka.