Giuliano

Ako sa z prosciutto stal pojem celosvetového formátu

Ako sa z prosciutto stal pojem celosvetového formátu

Snáď každý vo svojom živote, keď už neochutnal, tak minimálne počul o talianskej špecialite prosciutto. Táto mäsová pochúťka je akousi kráľovnou medzi všetkými mäsovými výrobkami. A kde je jej domov? No skúste hádať. Ťažko by ste našli taliansku domácnosť, v ktorej by nemali zásoby tejto delikatesy. Pre deti, tak ako aj pre dospelých, je prosciutto jednoducho neodolateľné. 
Kde bolo, tam bolo prosciutto...
Táto lahodná pochúťka je jedna z najkvalitnejších, chudých a zdravých druhov talianskych salám, aké kedy uzreli svetlo sveta. Ak ste si doteraz mysleli, že jestvuje len prosciutto crudo, tak ráčte dovoliť, aby sme vám doplnili gastronomické medzery. 
Počiatky zrodu 
Za termínom prosciutto sa ukrýva latinské slovo "perexsuctum", ktoré v modernej taliančine znamená "prosciugato". V našom materinskom jazyku by to znelo asi ako „dôkladne vysušené.“ Existujú dve formy prosciutta, a to „crudo“ – surové a „cotto“ varené. Práve varené je pomerne mladou odrodou. Vznik, resp. objav prosciutta siaha až do etruských čias, teda skoro 3000 rokov do minulosti. Počas desiatok rokov sa jeho kvalita zlepšovala. Je zrejmé, že nedokážeme porovnať prosciutto spred 200 rokov, ale vieme, že to, ako chutí dnešné, je ako nebíčko v papuľke. 
S čím chutí najlepšie?
Tým, že prosciutto má samo o sebe výnimočnú chuť, je jasné, že chutí fantasticky aj bez ostatných prídavkov či príloh. Pokiaľ sa stretnete s prosciuttom, pri ktorom sa „náhodne“ ocitne tanier s cantaloupe (ananásový melón), neváhajte a vyskúšajte tento mix chutí. Pokiaľ ste zástancom tradičnejších mixov jedla, tak potom neodoláte sendviču (panini) s touto pochúťkou. Príležitostne sa prosciutto podáva ako „čerešnička“ na cestovinách. Ako ozdoba, ale i na dochutenie.  
Sedem divov sveta – sedem druhov 
V Taliansku existuje sedem druhov prosciutta. Pre každý z nich je charakteristická najvyššia kvalita, unikátna chuť a ich výrobu sprevádzajú najprísnejšie štandardy produkcie. 
K národnej špičke patrí Prosciutto di Parma. Spolu s Prosciutto di San Daniele patria nepochybne k najžiadanejším a najneznámejším nielen v Taliansku, ale i v zahraničí. 
Za zmienku stojí tiež Prosciutto di Modena, Prosciutto Veneto Berico-Euganeo, Prosciutto di Carpegna, Prosciutto Toscano a Jambon de Bosses.
Všetky spomenuté prosciutta sú považované za vyššiu aristokraciu talianskej salumérie. Zbiehajú sa vám slinky?