Giuliano

Cestovinový fenomén

Cestovinový fenomén

Nazdávali ste sa, že cestoviny pochádzajú z Talianska? Tak to nie je úplná pravda. Taliani z nich vďaka omáčkam spravili to, čím sú dnes, no do Európy sa dostali až z ďalekého východu. Najstaršia misa cestovín, presnejšie 4000 rokov stará, sa našla pri Žltej rieke v Číne. Cestoviny sa našli hlboko pod zemou a boli veľmi podobné tým naším ručne vyrábaným.

Špeciálne Lasagne sa ale talianom musia nechať. Tie sa prisudzujú ešte starým Rimanom. Cestovín je v súčasnosti neuveriteľne veľa druhov. Pozrite sa s nami na tie, ktoré môžete ochutnať aj u nás v reštaurácii Giuliano. 

Lasagne sú tenké ploché pláty, medzi ktoré sa ukladá omáčka, prípadne mäso. Klasické, a vo svete najobľúbenejšie, sú Lasagne Bolognese. 

Spaghetti netreba predstavovať asi nikomu, no čo ste možno netušili je, že aj tie majú svoje korene v Číne. Predchodcom špagiet boli vlastne tenké čínske rezance. 

Ak ste milovníkom cestovín, určite vás neprekvapia Linguini. Sú to tenké ploché cestoviny. V podstate hrubšie a kratšie špagety. Obľubujú ich najmä deti. 

Na našom stole nesmú chýbať ani Fusilli, čo sú špirálky a Penne – duté rúrky. Zaujímavým druhom cestovín sú aj Gnoccheti. Sú to vlastne zemiakové halušky. Tým, že sú viac sýte ako klasické cestoviny, si ich radi dávajú veľkí jedáci.

Aj napriek tomu, že Taliani cestoviny „nevynašli“, bez nich by neboli tým, čím sú dnes a my by sme na ne chodili do čínskych reštaurácii. To sa našťastie nestalo a vy môžete prísť k nám do Giuliana ochutnať tie naozaj pravé cestoviny.