Giuliano

Rímska gastronómia #4

Rímska gastronómia #4

Zabudnite na cestoviny, pizzu a tiramisu. To si môžete dopriať naprieč celým Talianskom. Ak ste sa však už rozhodli navštíviť Rím, nevynechajte ich street food, kde sa ponúka typické rímske „jedlo z ulice“ panino con la porchetta.

Vaše čuchové aj chuťové poháriky opantá žemľa plnená jemne koreneným bravčovým mäsom pripraveným na ražni. Stretnúť sa môžete aj s pomenovaním panino con la orchetta di Ariccia. Veľký zádrheľ v tom však nehľadajte. Iba si môžete byť istí, že prasiatko je z Arrice, čo je na skok od Ríma.

V Ríme nezabudnite navštíviť aj tradičné gastro prevádzky. Talianske reštaurácie, tratórie a ostárie vám ponúknu pravú apeninskú atmosféru a rozhodne neostanete hladní. Navštívte niektorý z podnikov v oblasti Trastevere, Testaccio alebo prevádzky na námestí Navona či Via del Viminale.

Netreba však zabúdať ani to, že tradičnou súčasťou rímskej kuchyne sú artičoky (carciofi). Pripravujú ich buď na rímsky spôsob (alla romana) na pare alebo na židovský spôsob (alla giudia) v oleji. Ak si vyberiete skutočne dobrý a kvalitný podnik, dostanete artičoky na tanieri len v prípade, že je práve ich sezóna.