Giuliano

Čo by sme mali vedieť o krevetách

Čo by sme mali vedieť o krevetách

V prímorských mestách je pre turistov bežné ochutnať morské plody, ktoré by sme si doma možno sami od seba nepripravili. Taký krevetový šalát už však bežne dostať aj u nás. Čo by sme mali o krevetách vedieť?

Existuje až 300 druhov kreviet a patria medzi najobľúbenejšie morské plody. Nájdeme ich po celom svete, pričom ich hlavnými producentmi sú Čína, Thajsko, India, Bangladéš, Austrália či Brazília.

Ich silnou stránkou je skutočnosť, že sú zdrojom minerálov a proteínov. Jedna stredne veľká kreveta obsahuje len 7 kalórií. Ak si to porovnáme s vyhľadávaným kuracím mäsom, pri konzumácii 100 g prijmeme v krevetách len približne 93 kcal, kým v kuracine okolo 164 kcal. Okrem vody pozostávajú krevety najmä z bielkovín, pri množstve 100 g hovoríme až o 20 g bielkovín. V porovnaní s kuracím mäsom, ktoré obsahuje na 100 g 14 g bielkovín je to o približne 6 g viac. Okrem proteínov nám poskytujú navyše širokú škálu živín ako vitamín B12, selén, jód, vápnik, zinok a iné. Minerály, ktoré pri konzumácii kreviet prijímame, podporujú imunitu a dopomáhajú k správnej funkcii štítnej žľazy. Selén bojuje proti voľným radikálom, čím nedochádza k predčasnému starnutiu a zabraňuje rôznym ochoreniam. Antioxidant zvaný astaxantín zase pomáha znižovať riziko zápalov v tele. Hoci sa v krevetách nachádza vysoký podiel cholesterolu, tento typ nie je pre organizmus nebezpečný, mnohí tieto lahodné morské plody preto považujú za ideálny diétny pokrm.

Ich špecifickú chuť viete zvýrazniť cesnakom, karí korením, olivovým olejom, koriandrom, chilli, zázvorom, limetkou či citrónom.

Dobrú chuť!