Giuliano

4 tradičné talianske dezerty, ktorých sa nikdy celkom nenabažíte

4 tradičné talianske dezerty, ktorých sa nikdy celkom nenabažíte

Význam talianskej kuchyne je v súčasnej svetovej gastronómii obrovský. Samotný úspech však celkom nemusí vychádzať z popularity jednoduchosti a variabilnosti talianskych jedál, ale taktiež z faktu, že Taliansko kedysi patrilo rímskej ríši, ktorá kontrolovala väčšinu územia Západnej, Strednej a južnej časti Východnej Európy. Isté pozostatky gastronomickej kultúry sú tak pravdepodobne navždy „vpísané“ do kultúry aj iných európskych národov, Slovensko nevynímajúc.

Keď sa povie talianska kuchyňa, väčšina z vás si okamžite predstaví pizzu, cestoviny alebo aromatické syry, či husté zuppa polievky, avšak lahodné talianske dezerty taktiež nezaostávajú, veď kto by nepoznal takú klasiku akým je tiramisu alebo dezert panna cotta, panettone, či už tak mnohokrát spomínané gelato. Talianska kuchyňa však skrýva aj mnoho iných sladkých a lahodných dezertov, o ktorých ste možno ani nevedeli, ale ktoré rozhodne stoja za to, aby ste ich ochutnali!

Crostata

Veľmi častým a pomerne známym talianskym dezertom je crostata, ktorej pôvod siaha až do 15. storočia, čiže zlatého veku renesancie v Taliansku. V súčasnosti má crostata mnoho variant. Crostata di Frutta obsahuje kúsky čerstvého ovocia, akými sú napríklad pomaranče, hrušky, jablká, jahody, maliny, ale aj černice či iné lesné, divoko-rastúce ovocie. Crostatta alla Nutella, už ako názov sám napovedá, je plnená známym lieskovo-orieškovým krémom. Základ crostaty však nemusí byť vyslovene sladký, a tak sladké ovocie, čokoládu, krémy a šľahačky môžeme nahradiť rybami, kuracím, bravčovým mäsom alebo slaninou, či sezónnou zeleninou, akou je napr. paprika, jarná cibuľka, paradajka, cuketa, baklažán alebo pečená tekvica. Najpopulárnejšou crostatou v Strednom Taliansku je Crostatta di Ricotta, pozostávajúca z krému Ricotta, hnedého cukru a citrónovej kôry.

Zuppa Inglese

Zuppa Inglese je jednoduchý taliansky dezert, ktorý vznikol vrstvením pudingu a jemného piškótového cesta, namáčaného v lahodnom aromatickom likéri. Zuppa, čiže polievka, nie je len obyčajnou polievkou vo význame polievka, akú poznáme my, ale predovšetkým vo význame akéhosi hustého vareného nákypu, ktorý môže byť pripravený na slaný aj sladký spôsob. Napokon slovo „inzuppare“ doslova znamená - namáčať. Dezert Zuppa Inglesse má tzv. špongiovitú, vlhkú konzistenciu, ktorou pripomína anglické dezerty typu english triffle, drunk (opitý) alebo sticky-toffee (lepkavý karamel) puding. 

Bruttiboni

Bruttibony sú pečené sušienky s lieskovou alebo mandľovou príchuťou, pripomínajúce naše nadýchané bielkové, resp. snehové pusinky. Ich pravým pôvodom je talianske mesto Pruta, nachádzajúce sa v strednej časti Talianska. Slovo „bruttiboni“ v preklade znamená „škaredé, ale dobré“, nakoľko ich dominantou je kompaktný, ale pritom nesúmerný vzhľad.

Cannoli

Medzi ďalšie dezertné delikatesy talianskej kuchyne môžeme zaradiť cannoli, čo sú v podstate trubičky zo smaženého cesta. Základom cannolov je ľahučké nadýchané cesto a plnka sladkého krému, ktorého hlavnou ingredienciou je ricotta. V Taliansku ich často prezývajú aj „cannoli siciliani“, keďže pôvodom tohto dezertu je práve taliansky ostrov Sicília. Rozmery trubičiek sú rôzne, najmenšie „cannulicchi“ nie sú väčšie ako prst, avšak na juhu Palerma nájdeme cannoli aj vo veľkosti zovretej päste.