Giuliano

Kráľ teplej aj studenej kuchyne

Kráľ teplej aj studenej kuchyne

Mnohí ho používajú dennodenne, niektorí ho striedajú s inými druhmi. V niekom stále dominuje predsudok, že je vhodný len na prípravu studenej kuchyne. Opak je však pravdou. Kráľ olejov, či už extra panenský alebo obyčajný, nájde svoje využitie aj v teplej kuchyni. Jeho použitia sa netreba báť.

Ak patríte medzi vyznávačov zdravého životného štýlu, potom olivový olej určite má svoje miesto vo vašej kuchyni. Otázkou však ostáva, koľko pozornosti venujete aj kvalite a pôvodu oleja, ktorý si kúpite v domnení, že podporí vaše zdravie? Nie každý olivový olej je totiž skutočne zdraviu prospešný. S niektorými napáchate viac škody ako úžitku.

Najkvalitnejším olejom je, samozrejme, extra panenský, po ňom nasleduje panenský a nakoniec čistý olivový olej. Pri výbere olivového oleja nezabúdajte pozorne čítať etikety. Vyhnite sa kúpe oleja v plastovej fľaši. Siahnite po takom, ktorý je balený v tmavom skle. Jeho dátum spotreby by nemal presahovať dobu 24 mesiacov, v lepšom prípade 18. Najideálnejšia je však záruka do jedného roka.

Nebojte sa olivový olej používať aj pri príprave varených jedál. Mnohí ľudia tvrdia, že tento druh oleja nie je vhodný na varenie či pečenie a používajú ho len na prípravu šalátov či studených dresingov. Skutočne si myslíte, že takí Taliani, Gréci či Španieli varia s iným ako olivovým olejom? Tento olej je uspôsobený na to, aby vydržal aj vysoké teploty až do 210°C. Na prípravu omáčok, pečenie či grilovanie použite čistý olivový olej, pri nižších teplotách môžete použiť panenský. Extra panenský používajte len na studenú kuchyňu. Ten má totiž špecifickú vôňu a chuť, ktorá by sa pri vysokej teplote stratila.